Fitness

Gribu sākt sportot, bet nezinu, ko darīt sporta klubā

24 Jul 2024 4 min read

Cilvēkus, kuri nekad nav apmeklējuši sporta klubu, nereti uztrauc tas, ka viņi īsti nezina ar ko un kā sākt, kā izveidot treniņu plānu, kā izmantot trenažierus/brīvos svarus un kā pielāgot atbilstošu slodzi, lai treniņu process būtu drošs un tajā pašā laikā arī patīkams. Ir būtiski atcerēties, ka neziņa un stress ir normāla reakcija, uzsākot ko jaunu un nezināmu. Lai šo procesu padarītu baudāmāku un izvairītos no lieka satraukuma, mums ir pāris ieteikumi.

Viens no visai drošiem variantiem ir apmeklēt grupu nodarbības, taču tas nozīmē, ka esam pakļauti noteiktam grafikam, kurā ne vienmēr izdodas iekļauties. No šāda aspekta spēja pašam sev novadīt treniņu, kad ir laiks un iespēja, dod brīvības sajūtu.

Sporta klubs dod ļoti plašas sportošanas iespējas – plašas telpas un plašs inventāra klāsts, ko izmantot treniņu procesā. Sportojot klubā, Tu vari pildīt daudz un dažādus internetā atrodamus vingrinājumus bez inventāra vai izmantojot hanteles, bumbas, gumijas un citu mazo inventāru. Dažkārt nākas dzirdēt: “Bet to jau es varu darīt arī mājas, hanteļu vietā izmantojot ūdens pudeles un citus pieejamos apsmagojumus. Kādēļ man iet uz sporta klubu?” Protams, tas ir labs variants ikdienas fiziskajām aktivitātēm, taču iziešana no mājas, it īpaši, mammām, tā ir iespēja pabūt ar sevi. Ir vērts atcerēties, ka sporta kluba motivējošā atmosfēra dod papildus pievienoto vērtību.

Iesākumā veicot vienkāršākus vingrinājumus un apgūstot pareizu izpildes tehniku, Tu iejutīsies un jau pavisam drīz būsi gatava izmēģināt ko jaunu, pakāpeniski palielinot sarežģītības pakāpi. Svarīgi atcerēties – sporta klubā neviens uz Tevi neskatās, kā mums dažkārt pašiem šķiet. Katrs sportotājs ir aizņemts ar sevi, fokusējoties uz savu izaugsmi un treniņu.

Ja vēlies treniņā iekļaut trenažierus, taču nezini, kurus izvēlēties un kādu svaru uzstādīt, kā arī, ja vēlies papildus motivāciju, atbalstu un pārliecību par pareizu kustību izpildi, tad vislabākais risinājums būtu pieteikties uz dažām nodarbībām pie privātā trenera. Treneris izvērtēs tavas spējas, mērķus un ieteiks atbilstošākos trenažierus, piemērotākos svarus un parādīs pareizu izpildes tehniku, kas ir ļoti būtiska, lai samazinātu iespējamo traumu risku un lai pakāpeniski dotos pretī savam mērķim. Privāto treniņu izmaksas Lemon Gym klubos ir no 20-40€ par treniņu, kas būtu jāuztver kā investīcija sevī nevis izmaksas. Un nebūt nav nepieciešams visu laiku trenēties trenera uzraudzībā – ļoti laba prakse ir apmeklēt dažus privātā trenera treniņus, apgūt pamatus un turpināt trenēties patstāvīgi. Pēc laika treniņu dažādošanai un slodzes palielināšanai ir iespēja atkārtoti pieteikties uz pāris privātajiem treniņiem, lai augtu, attīstītos un pilnveidotos ar profesionālu treneru ieteikumiem.

Lai kādu variantu Tu izvēlētos, atceries, ka ļoti svarīga ir treniņa struktūra. Sporta kluba “Lemon Gym” privātā trenere un veselības sporta speciāliste Patrīcija Čerņavska stāsta: “Uzsākot treniņu procesu, ir svarīgi pievērst uzmanību kvalitātei, ne kvantitātei. Nereti gribasspēks ir tik liels, ka aizmirstam par savām iespēju robežām. Ir būtiski ieklausīties ķermenī un pieturēties pie strukturētiem treniņiem tā, lai tie uzlabotu vispārējo veselību un pakļautu mūs nemitīgai attīstībai. Treniņu struktūra tiek veidota atbilstoši sportista mērķim. Katra treniņa sākumā nepieciešama iesildīšanās, tādejādi dodot ķermenim signālu par gaidāmo fizisko slodzi, kā arī treniņa beigās nesteidzīga atsildīšanās. Treniņu procesu nepieciešams padarīt pēc iespējas drošāku, pievēršot uzmanību vingrinājumu tehniskajam izpildījumam, slodzei, kura tiek pielāgota katram individuāli, un pietiekamam atjaunošanās procesam. Fiziskās aktivitātes ir mūsu dzīves kvalitātes atspoguļojums – tas, kā jūtamies ikdienā, ir atkarīgs no mums pašiem. Trenēties gudri – tā ir māksla!”.